Założę się, że spotkałeś się z odniesieniami do używania czerwonych lub fioletowych filtrów podczas fotografowania pod wodą za pomocą GoPro. Ale odpowiedź na pytanie "dlaczego?" jest dość trudna do znalezienia w sieci. Często można spotkać się z autorytatywnym stwierdzeniem (właściwie zaczerpniętym z oficjalnej strony GoPro), że czerwony filtr jest do niebieskiej wody, a magenta do zielonej. A dlaczego tak się dzieje? I po co w takim razie są jeszcze żółte, pomarańczowe i różowe filtry do GoPro? Sytuacja ostatecznie się gmatwa, gdy okazuje się, że GoPro stosuje również filtry neutralne, polaryzacyjne i UV, z których żaden nie ma nic wspólnego z fotografią podwodną.
Cóż, zajmijmy się wszystkimi tymi szybami po kolei.
Co się dzieje ze światłem pod wodą
Zacznę od wyjaśnienia, co jest "nie tak" ze światłem, gdy przechodzi ono przez wodę. Zostaje wchłonięty. I jest wchłaniany nierównomiernie - najpierw fale długie (odcienie czerwieni). Im głębiej nurkujesz, tym więcej tych nierówności będzie się pojawiać.
Ludzki mózg jest w stanie dostosować nasze postrzeganie kolorów, więc nie ma zauważalnej różnicy z naszymi oczami. Aparat jest jednak zaprojektowany inaczej. Jego algorytmy będą starały się wyrównać kolory. Nie znajdując w kadrze czerwieni, GoPro "rozciąga" pozostałe kolory, przesuwając granicę stopniowo na pomarańczowy, żółty, a w końcu na zielony.
Gama w kadrze przybiera więc matowy, jednolity niebiesko-zielony odcień.
Dlaczego GoPro używa czerwonego filtra
Czerwony filtr do GoPro jest w stanie "oszukać" algorytmy kamery poprzez przywrócenie koloru czerwonego do pola widzenia. Znowu ma się do czego przyczepić, więc odcienie stają się prawie takie same jak powierzchnia wody. Tak, nie może stworzyć czegoś, czego nie ma, więc obraz i tak nie będzie idealny. Jednak efekt działania filtra światła będzie bardzo widoczny.
Gdzie stosować filtr czerwony. Podczas filmowania w błękitnej, niebieskiej i pozornie czystej wodzie. To znaczy w Morzu Śródziemnym i Czerwonym, Oceanie Atlantyckim i Indyjskim, niektórych jeziorach śródlądowych lub stawach (takich jak zalane kamieniołomy) i basenach.
Do czego służy filtr fioletowy GoPro
Filtr fioletowy do GoPro (magenta, magenta) spełnia tę samą funkcję w innych rodzajach wody. Ze względu na obecność różnych soli i glonów, sama woda może nie mieć niebieskiego odcienia. Dlatego też nie zawsze konieczne jest specjalne wyrównywanie czerwonego koloru. Na przykład, jeśli mikroskopijne algi są bardzo aktywne, światło UV jest absorbowane wcześniej niż czerwona część widma.
Gdzie należy stosować filtr fioletowy. Podczas fotografowania w zielonkawej wodzie. Są to praktycznie wszystkie śródlądowe zbiorniki wodne - rzeki, jeziora, stawy. Jak również większość "zamkniętych" mórz, takich jak Morze Czarne i Azowskie.
Filtry czerwony i fioletowy to dwa podstawowe filtry, które wykonają zadanie podwodnej korekcji kolorów. Pozostałe filtry podwodne mają węższe zastosowanie.
Dlaczego GoPro używa różowego filtra
Filtr różowy do GoPro jest "łagodniejszą" wersją filtra czerwonego. Nie zawsze trzeba dodawać do zdjęcia bardzo intensywny odcień. W niektórych sytuacjach wystarczy dokonać niewielkiej korekty. Ponadto, nagrania z wynurzania się na powierzchnię mogą zostać nieodwracalnie zrujnowane przez czerwony filtr, gdy kamera znajdzie się nad wodą. Filtr różowy nie jest tak intensywnie zabarwiony, więc zniekształcenia, które powstaną podczas robienia zdjęć w powietrzu, można łatwo skorygować w edytorze wideo.
Gdzie stosować różowy filtr. Kręć filmy w płytkiej wodzie, w czystej lub niebieskiej wodzie. Przede wszystkim podczas snorkelingu lub pływania w basenie.
Dlaczego GoPro używa pomarańczowego filtra
Filtr pomarańczowy do GoPro może być również traktowany jako odmiana filtra czerwonego. Stosuje się go, gdy światło słoneczne przybiera czerwonawy odcień, a nie biały. Na przykład podczas wschodu lub zachodu słońca. Filtr czerwony w takiej sytuacji da zbyt czerwony, "piekielny" odcień. Dlatego bardziej eleganckim rozwiązaniem byłby filtr pomarańczowy.
Gdzie należy stosować filtr pomarańczowy. W zbiornikach wodnych z niebieską i czystą wodą w godzinach zbliżonych do zachodu i wschodu słońca.
Dlaczego GoPro stosuje filtr brzoskwiniowy
Tak zwany brzoskwiniowy filtr do GoPro jest opcją pośrednią między pomarańczowym a różowym. Bardzo, bardzo niszowa opcja, dla prawdziwych smakoszy. W prawdziwym życiu byłby on bezużyteczny dla przeciętnego użytkownika, ponieważ efekt, który tworzy, jest dość łatwy do osiągnięcia w edytorze wideo, kręcąc z różowym filtrem.
Gdzie należy stosować filtr brzoskwiniowy. Podczas wschodu lub zachodu słońca, blisko powierzchni zbiorników wodnych z niebieską lub czystą wodą.
Aby dowiedzieć się więcej na temat fotografowania pod wodą, sprawdź nasze 10 prostych wskazówek dotyczących fotografowania pod wodą za pomocą GoPro.
Dlaczego GoPro używa żółtego filtra
Możesz również użyć żółtego filtra na swoim GoPro jako wysoce ukierunkowanej alternatywy dla czerwieni. To znaczy, w godzinach, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem.
Ma on jednak inne, zupełnie inne zastosowanie. Filtr żółty jest zalecany do kamer podczas jazdy nocą. Światło z ksenonowych reflektorów nadjeżdżających samochodów powoduje, że GoPro przesuwa gamę kolorów w kierunku odcieni niebieskiego, a żółta soczewka częściowo kompensuje to odchylenie. Ponadto żółte światło uwydatnia kontury i rzeźbę obiektów, ułatwiając ich rozróżnianie przy słabym oświetleniu. Efekt działania żółtego filtra jest szczególnie widoczny podczas konwersji materiału do czerni i bieli.
Gdzie należy stosować filtr żółty. Może być stosowany w podwodnych fotografowania podczas wschodu lub zachodu słońca. Zalecane do jazdy nocą po ruchliwych drogach.
Filtry żółte i UV są jedynymi, które w praktyce stosuje się zarówno nad jak i pod wodą.
Do czego GoPro wykorzystuje filtr UV
GoPro potrzebuje filtra UV dla ochrony mechanicznej. Pełna stopa. Wszystkie opowieści o tym, że filtr UV jest w stanie poprawić jakość obrazu poprzez usunięcie niewidzialnego promieniowania UV są niczym więcej niż wynikiem niezrozumienia sposobu działania aparatu fotograficznego. Tak, dotyczyło to aparatów na film. Ale mówimy tu o aparatach cyfrowych, a wszystkie aparaty cyfrowe mają już wbudowany przez producenta filtr UV bezpośrednio przed sensorem. Dlatego tak zwany filtr UV dla GoPro jest szklany. Po prostu przezroczyste szkło.
Gdzie należy stosować filtr UV. W sytuacjach, gdy potrzebna jest dodatkowa ochrona obiektywu przed piaskiem, kurzem, uderzeniami, zachlapaniem lub dotknięciem palcami.
Dlaczego GoPro używa filtra polaryzacyjnego
Filtr polaryzacyjny do GoPro (CPL, circular polarized) to specjalny rodzaj filtra światła (nie podwodnego), który "porządkuje" chaotyczne fluktuacje fal świetlnych.
Oznacza to, że filtr polaryzacyjny przepuszcza niektóre fale, a blokuje inne, wybrane przez Ciebie. Gdzie jest to przydatne? Po pierwsze, można nadać głęboki, nasycony odcień niebu w słoneczny dzień bez wpływu na pozostałe elementy kadru. Po drugie, możesz kontrolować odblaski - co oznacza, że możesz robić zdjęcia odbić na szkle, lub samym szkle, lub powierzchni wody, lub dnie morza.
Gdzie stosować filtr polaryzacyjny. W słoneczne dni, aby nasycić niebo i kontrolować odblaski na powierzchniach wody. W fotografii wnętrz, do kontroli odbić na polerowanych powierzchniach lub fotografowania przez szkło.
Dlaczego GoPro używa filtra neutralnego
Filtr Neutralny dla GoPro pomaga kontrolować czas otwarcia migawki. W przypadku fotografii GoPro oznacza to możliwość rozmycia niektórych obiektów w kadrze. Na przykład, gdy aparat jest zamontowany nieruchomo, wolniejsze prędkości migawki mogą pomóc uchwycić ruch wody i chmur lub zamienić reflektory samochodowe w smugi na drodze. Podczas nagrywania filmów wideo wydłużenie czasu naświetlania każdej pojedynczej klatki pomoże zminimalizować migotanie bardzo szybko poruszających się obiektów (będą się one po prostu rozmazywać, pozostawiając jedynie ślad przypominający lekki cień). Dlatego też filtry neutralne są powszechnie stosowane podczas fotografowania z quadcopterów, których łopatki mogą zepsuć materiał.
Liczba w nazwie filtra oznacza, ile światła wpuszcza filtr: ND2=1/2, ND4=1/4, ND8=1/8, ND16=1/16, itd.
Gdzie należy stosować filtr neutralny. Podczas robienia zdjęć z wolnymi czasami otwarcia migawki oraz podczas nagrywania filmów z drona.
Czynnik życia! Zamontuj dwa filtry CPL w szeregu, a otrzymasz filtr neutralny z regulowanym stopniem przyciemnienia.
Dlaczego GoPro używa filtra gradientowego
Filtr gradientowy dla GoPro nie jest często używany. W większości przypadków jest to filtr neutralny 50%. Oznacza to, że jedna połowa jest przezroczysta, a druga neutralna (szara), pomiędzy którymi występuje przejście o różnym stopniu płynności (gradient). Filtry tego typu byłyby przydatne w przypadku scen, w których różne części kadru różnią się od siebie jasnością. Na przykład o wschodzie słońca niebo w scenie może być podświetlone, podczas gdy ziemia pozostaje w cieniu. Filtr gradientowy pomaga GoPro zredukować różnice jasności i uchwycić wszystkie elementy kompozycji bez utraty jakości obrazu.
Gdzie stosować filtr gradientowy. Dla scen statycznych, w których występują duże różnice jasności pomiędzy strefami.
Filtry gradientowe mogą być również kolorowe. Można je wykorzystać do uzyskania efektów specjalnych.
Do czego służy GoPro Macro
Filtr makro do GoPro to soczewka wypukła. Wbrew powszechnemu przekonaniu, obiektyw sam w sobie nie powiększa ani nie przybliża niczego. Służy on do zmiany odległości ogniskowania. Nie można ustawić ostrości kamery GoPro na obiekt znajdujący się bliżej niż 18 cm. A z obiektywem makro +10 odległość ta zmniejsza się do 4-5cm. W ten sposób fotografowany obiekt, choć nadal ostry, znacznie się przybliża i wypełnia cały kadr, co daje efekt makro.
Gdzie należy stosować filtr makro. Aby jak najbardziej zbliżyć się do małych obiektów lub faktur.
Do czego GoPro wykorzystuje filtr akustyczny
Acoustic Filter for GoPro jest jedynym akcesorium na naszej liście, które nie jest filtrem światła. Jest to filtr szumów. Najczęściej jest to specjalnie ukształtowana gąbka piankowa lub nakładka z futerka. Jego zadaniem jest uniemożliwienie bezpośredniego podmuchu wiatru do mikrofonu kamery. Istotną różnicą pomiędzy dobrym filtrem przeciwhałasowym a dobrym filtrem przeciwwietrznym jest zdolność do usuwania szumu wiatru bez zniekształcania lub tłumienia reszty dźwięku.
Gdzie należy stosować akustyczne filtry przeciwhałasowe. W wietrznych warunkach lub podczas szybkiej jazdy na kamerze bez szczelnej obudowy.
Kilka ogólnych wytycznych
Każdy filtr jest przeznaczony do poprawy jakości obrazu w określonych warunkach fotografowania. W innych sytuacjach może to tylko pogorszyć sytuację. Tak więc na zakończenie kilka słów o tym, jak nie używać filtrów z GoPro.
1. Przy wychodzeniu na powierzchnię należy uprzednio usunąć filtr kolorowy. Nad wodą przebarwia obraz i jest to bardzo trudne do skorygowania. Większość producentów zaleca, aby nie używać ich na głębokości mniejszej niż 5 m.
2. Jeśli używasz filtrów podwodnych lub filtrów o niskim nasyceniu barw (różowe, brzoskwiniowe, neutralne), pamiętaj, że po wynurzeniu się na powierzchnię strumienie wody przepłyną między filtrem a obiektywem aparatu, a niektóre z tych kropel mogą sprawić, że zdjęcie będzie zbyt rozmyte.
3. Wszystkie filtry światła (z wyjątkiem filtrów UV) częściowo pochłaniają światło. Nie należy ich więc montować przy nurkowaniu powyżej 21m, gdzie światło jest już znacznie słabsze.
4. Filtry nie są konieczne przy stosowaniu lamp podwodnych. Źródło światła znajduje się blisko kamery i dlatego spektrum widzialne nie jest wystarczająco absorbowane przez wodę, aby wpłynąć na kolor.
***
Czy GoPro potrzebuje filtrów o chłodnej tonacji - niebieskiej lub zielonej? W większości sytuacji, w których te kamery są używane, nie, nie są.
Ich stosowanie może być uzasadnione w bardzo szczególnych przypadkach. Na przykład w pomieszczeniach z czerwonym oświetleniem awaryjnym lub w laboratoriach do wywoływania filmów. W takich przypadkach należy jednak pozostawić zdjęcie w niezmienionej postaci. W ten sposób można lepiej oddać atmosferę.
Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz tekst i naciśnij Ctrl+Enter.