Czasami możemy znaleźć to, co najlepsze w nas samych w naszych najniższych momentach.
Po tym, jak COVID-19 spowodował zastój w światowej gospodarce, destrukcyjne czasy wydobyły z nas to, co najlepsze i najgorsze. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wielu z nas ma teraz dużo czasu z dala od pracy i przyjaciół, zaczęliśmy dowiadywać się o sobie więcej, niż mogło nam się początkowo wydawać.
I w tym procesie, możemy czasami odkryć nie tylko to, co nie działa dla nas samych, ale jak to poprawić, aby żyć szczęśliwszym, zdrowszym życiem. Dlatego też zebraliśmy kilka uwag na temat tego, jak takie rzeczy jak globalna pandemia mogą być wspaniałym sygnałem do przebudzenia się i rozpoczęcia lepszego życia.
Moment na refleksję nad tym, co nie działa
Destrukcyjne czasy mogą być świetnym nauczycielem nie tylko tego, co robiliśmy źle, ale także tego, co z powodu pandemii stało się nadwyrężone. Doskonałym tego przykładem jest picie alkoholu, gdzie przed pandemią, przeciętny Amerykanin wypijał około 2,3 galonów alkoholu rocznie. Jednak pandemia doprowadziła do doniesień o Amerykanach pijących więcej niż zwykle. Przyznajemy, że czasami może to przychodzić falami, gdzie początkowy stres prowadzi do picia więcej, ale średnio, zachowania takie jak to mogą mieć długotrwałe skutki.
Refleksja nad naszym zachowaniem może być trudna. Choć wszyscy mamy w głowie idealny obraz tego, jak wyobrażamy sobie nasze idealne ja, wielu z nas ma problem z ustaleniem, kto to jest, a także czy jest to ktoś, kim naprawdę lubimy być. Zamiast tego, bycie zdrowym polega na znalezieniu równowagi między dyscypliną a nagrodą. Poza tym, jaki jest sens poprawiania naszego życia, jeśli nie zamierzamy cieszyć się jego owocami?
Bierzemy się za rzeczy, które chcemy poprawić
Aby poprawić rzeczy, które chcemy, jednym z pierwszych rozważań jest nauczenie się, jak skupić się na swoim dniu powszednim. Ludzie często męczą się z tą częścią procesu, postrzegając ją jako coś, co jest żmudne i uciążliwe. Jednak dużą część zmiany nawyków stanowi autentyczna radość z nowych zachowań, które przyswajasz, zwłaszcza na co dzień.
Podkreślamy, że zaangażowanie w codzienną aktywność jest bardzo ważne, ponieważ powtarzanie jest tym, co tworzy nawyk. W rzeczywistości wyrobienie nowego nawyku może trwać od 18 do 254 dni, przy czym średnia wynosi około 66 dni. Z tego powodu cieszenie się tym, co dzieje się w tym czasie jest bardzo ważne, ponieważ wszystko inne jest po prostu jak pozbawianie siebie. Zamiast tego naucz się dokonywać zmian z poczuciem radości nad definiowaniem lepszego ciebie.
Nauka robienia małych kroków
Kiedy biorąc rzeczy w kroku, ważne jest, aby świętować małe zwycięstwa. Oczywiście, próba wzięcia wszystkiego na raz może spowodować więcej stresu niż jest warta, często sprawiając, że wracamy do złych nawyków, od których próbujemy się oddzielić. Bardziej skuteczną strategią jest najpierw określenie rzeczy, które chcesz zrobić, a także planu działania, aby je osiągnąć.
Powiedzmy na przykład, że chcesz wrócić do biegania, a także rzucić palenie. Oczywiście, zajęcie się najpierw bieganiem może pomóc zmotywować do rzucenia palenia, co może nie nastąpić w przypadku rzucenia palenia "na zimno". Dobrą strategią jest stosowanie bezdymnej alternatywy, która nie zawiera tytoniu, co pozwala na oderwanie się od czynności palenia, a jednocześnie pozwala na zachowanie równowagi. Oczywiście, jest to zawsze z myślą o tym, że w końcu rzucisz palenie, zmierzając w kierunku utrzymania zdrowego stylu życia w ogóle.
Konsekwentne prowadzenie zdrowego stylu życia
Niezależnie od tego, czy jesteśmy na fali wznoszącej, czy nie, utrzymanie zdrowego stylu życia powinno być celem na całe życie. Największym sposobem na osiągnięcie tego celu jest nie tylko wkładanie pracy dzień w dzień, ale także wiedza, jak zachować równowagę w swoim życiu. Nie chcemy pozbawiać się rzeczy, które kochamy, ale musimy też wiedzieć, jak być na tyle zdyscyplinowanym, aby uczynić z nich przysmaki.
Dodatkowo, musimy nie bić się w górę, jeśli popełnimy błąd i zejdziemy z toru... rzeczy zdarzają się w życiu, i jako takie, musimy traktować siebie z poczuciem pokory i empatii. Poświęcenie czasu na to, by naprawdę to sobie zaplanować, pomoże nam zachować "mentalność maratończyka": takiego, który jest przygotowany do ciągłego biegu przez życie.