Wybierasz się na wycieczkę "tydzień do dwóch" do innego kraju o ciepłym klimacie i z możliwością snorkelingu w pięknych rafach? Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego GoPro, są one przeznaczone do fotografii podwodnej o wysokiej rozdzielczości!) W tym artykule podzielimy się tym, jak prawidłowo używać kamery pod wodą i czego możesz potrzebować: uchwytów, ustawień i wszystkich możliwych sztuczek! Możemy już iść?
Przewodnik nurkowania z rurką GoPro: sztuczki, ustawienia, sprzęt
Prawie każdy, kto próbował snorkelingu, najprawdopodobniej czerpał z tego przyjemność i chciałby to powtórzyć. Dlatego też, jeśli wybierasz się na taką wycieczkę, możesz równie dobrze uwiecznić to wszystko na GoPro. Jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych kamer przeznaczonych do tego celu i nie ma nic skomplikowanego lub zagmatwanego w ich używaniu.
Która kamera GoPro jest odpowiednia do tego zadania?
Dzięki podwodnym skrzynkom dla starszych modeli, wystarczy każde GoPro, począwszy od pierwszego. Oczywiście, nowszy model będzie miał lepszy obraz, ale to nie znaczy, że jest zły na poprzednich modelach.
Nie chcesz zawracać sobie głowy podwodnymi skrzynkami? Modele HERO5, HERO6 i HERO7 są wyposażone w wodoszczelną obudowę, która chroni kamerę do głębokości 10 metrów. Plusem jest to, że cała gama posiada stabilizację, więc obraz będzie gładki.
Jeśli porównamy najlepiej sprzedające się do tej pory HERO5 i HERO6, to szóstka ma ciekawszy obraz, gdyż model ten posiada automatyczny balans bieli pod wodą oraz ulepszoną stabilizację. Na HERO7, przy okazji, stabilizacja została ponownie zaktualizowana.
Poniższy filmik wyraźnie pokazuje różnicę między piątym a szóstym modelem.
Trochę o GoPro Fusion
Choć Fusion jest rzeczywiście bardzo ciekawym aparatem, nie jest przeznaczony do fotografii podwodnej. Nawet jeśli jest wodoodporna i można z nią pływać, cały problem polega na tym, że jest to kamera 360 stopni, która ma dwa obiektywy. Ze względu na naturalne załamanie światła od wody, pojawią się zniekształcenia i nie da się uzyskać prawidłowego sklejenia, niestety. Mówiąc wprost, nie powinieneś robić zdjęć pod wodą za pomocą GoPro Fusion.
10 prostych sztuczek
1. Używaj zdjęć seryjnych do robienia zdjęć
Robienie zdjęć pod wodą może być piękną rzeczą. Jednak robienie takich zdjęć może być trudne - zwłaszcza, że ciągle trzeba nurkować i utrzymywać się na powierzchni.
Ustaw kamerę na tryb burst, a po naciśnięciu spustu migawki, zamiast jednego zdjęcia, Twoja GoPro zrobi 30 zdjęć w ciągu 1 sekundy. Dlaczego tego potrzebujesz? Więc możesz wybrać później! W ten sposób szansa na uzyskanie świetnego ujęcia jest znacznie większa. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, pojedyncze zdjęcia będą często rozmazane z powodu drgań. Jeśli zrobisz serię 30 zdjęć, prawdopodobnie oprócz tych złych dostaniesz też kilka dobrych!
2. Spróbuj użyć filtra światła, aby wzbogacić obraz.
Woda powoduje, że obraz wygląda na wyprany i blady. Filtry mogą pomóc uniknąć tego problemu i przywrócić kolory do życia. Są tańsze od podwodnych świateł, a nawet łatwiejsze w użyciu.
Czerwone filtry stosuje się do wody niebieskiej, a magenta do zielonej. Nie musisz się martwić o uzyskanie zbyt kolorowych odcieni, ponieważ zostały one zaprojektowane tak, aby ułatwić aparatowi dostosowanie balansu bieli.
Więcej o filtrach możecie przeczytać w naszym artykule: "Dlaczego GoPro potrzebuje filtrów", a także obejrzeć poniższy film i wyciągnąć wnioski.
3. Zakup wkładek przeciwmgielnych
Czasami podczas fotografowania pod wodą tworzy się kondensacja, która może zniekształcić materiał filmowy. Łatwo temu zapobiec, wypełniając pustą przestrzeń w pudełku wkładkami przeciwmgielnymi.
4 - Stosuj różne kąty
Mocowanie kamery do głowy lub maski to świetna zabawa, ale jeśli zawsze będziesz filmować pod tym kątem, Twoje wideo stanie się nudne i monotonne.
Urozmaicaj swoje nagrania POV, robiąc sobie selfie na selfie stick'u, ale nie przesadzaj też, dodawaj nagrania, gdy się poruszasz, w górę i w dół, i tak dalej. Postaraj się o statyczne ujęcia wszystkiego, np. pływających ryb.
5. Zastosowanie kopuły podwodnej
Uzyskuje się naprawdę ciekawe ujęcia w połowie pod wodą, a w połowie nad wodą. Można to zrobić za pomocą podwodnej kopuły.
Pozwala to na stworzenie dystansu między obiektywem a wodą i uzyskanie ciekawych ujęć, jak to na tym filmie.
6. Regulacja rozdzielczości i liczby klatek
Dla wideo bez post-processingu wystarczy 30fps, przy takich ustawieniach większość Prosecs obsługuje rozdzielczość 4K.
Czy muszę robić zdjęcia w 4K? Nie bardzo, ale jeśli masz wystarczającą wydajność do oglądania tego formatu i masz przy sobie kilka kart pamięci, to oczywiście obraz wyjdzie świetny.
We wszystkich innych przypadkach zalecamy 1080p lub 2.7K przy 60fps, aby ładnie spowolnić i urozmaicić filmy SlowMo.
Dla tych, którzy chcą zagłębić się w temat 4K, warto przeczytać nasz artykuł 6 powodów, dla których warto fotografować w 4K.
7. Ustawienia kolorów
W przypadku fotografowania z filtrem, użyj opcji "GoPro Color". Przy ustawieniu FLAT obraz będzie mniej przetworzony, ponieważ format ten jest przeznaczony do późniejszej obróbki w edytorze wideo. Przefiltrowany materiał filmowy może być zbyt czerwony lub fioletowy, więc należy mieć to na uwadze.
Więcej informacji na temat kolorów znajdziesz w naszym artykule "Kolor w Protune: GoPro Color vs. Flat".
8. Nie zapomnij zabrać ze sobą pływaka
Choć nowe kamery GoPro nie boją się wody, to niestety nie potrafią jeszcze pływać. Oczywiście, dla każdego użytkownika ostatnią rzeczą, jakiej by sobie życzył, jest utopienie aparatu w podróży wraz z wszystkimi akcesoriami.
Tak więc spławik na takie okazje jest super niezbędnym elementem. To akcesorium jest bardzo łatwe do zamocowania i ma jaskrawy kolor, który sprawi, że dużo łatwiej będzie znaleźć gopro. Akcesorium powoduje, że kamera unosi się z każdej głębokości na powierzchnię, więc nawet jeśli wypuścisz kamerę z ręki nic złego się nie stanie.
9. Przezroczysty monopod
Przezroczysty monopod pozwala na uchwycenie siebie i swojej przestrzeni z zupełnie nowej perspektywy w tym samym czasie. W czym ten monopod jest bardziej atrakcyjny od konwencjonalnych monopodów? Ze względu na swoją przezroczystość nie jest widoczny w kadrze w porównaniu do klasycznego monopodu. Oznacza to, że kąt ustawienia kamery jest świetny, a widz nie ma wrażenia, że stoi przed nią.
10. Nie przerywaj nagrywania
Pod wodą nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do zrobienia najlepszego ujęcia. Jeśli filmujesz w krótkich odcinkach, jak na lądzie, istnieje ogromne ryzyko, że przegapisz jakąś ośmiornicę lub rekina pływającego gdzieś w oddali.
Jeśli więc nie chcesz niczego przegapić, lepiej zacznij nagrywanie od pierwszych sekund nurkowania i zakończ je po wyjściu na brzeg.
Więc teraz twoja kolej?
Dobre strzały! Twój Wazza.
Zapraszamy do subskrybowania oficjalnej strony Wazzy na Facebooku, a także kanałów Telegram, Instagram i YouTube.
Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz tekst i naciśnij Ctrl+Enter.