Gratulacje! Poddałeś się najnowszemu trendowi na świecie i kupiłeś monopod do robienia zdjęć typu selfie!
I tak, w oczekiwaniu, podłączyłeś selfie stick do swojego nowiutkiego HTC, nacisnąłeś spust migawki i... przełączyłeś smartfon w tryb cichy... lub zmieniłeś zoom aparatu - opcji może być wiele, w zależności od modelu selfie stick, Twojego telefonu, wersji OC.
Pierwszy wniosek, jaki się nasuwa? Selfie stick nie działa na Androidzie!
Nie obwiniajcie od razu Chińskiej Ludowej Fabryki Wędek - oni nie mają z tym nic wspólnego. Spróbujmy dowiedzieć się, co poszło nie tak i co z tym zrobić.
Wszyscy wiemy, że Android jest systemem, który kontroluje ogromną liczbę bardzo różnych urządzeń, przez kilkunastu producentów. To, co Google oferuje wszystkim tym producentom, to tylko podstawa. Każdy producent urządzeń tworzy swój własny interfejs, swój własny zestaw ustawień, swoje własne standardowe aplikacje. W sumie wszystko jest podobne, ale różni się drobiazgami.
Nic więc dziwnego, że selfie stick zaprojektowany do wyzwalania migawki na jednym gadżecie daje "nie do końca takie same" rezultaty na innym. Dodajmy do tego fakt, że ten sam monopod do selfie musi również współpracować z iPhonem!
Czy podstawa problemu jest bardziej lub mniej jasna? Ruszajmy dalej.
***
UPD: Jeśli posiadasz monopod Bluetooth (a nie selfie stick z przewodem włożonym do wejścia audio), upewnij się, że jest naładowany, zanim zaczniesz czytać dalej. Zobacz też, jak podłączyć selfie stick Bluetooth do telefonu.
Jak więc sprawić, by Android selfie stick działał, niezależnie od marki gadżetu? To proste - zmień funkcje przycisków.
Jeśli Twoje urządzenie jest zrootowane (co to jest root?), to nie ma tu nic skomplikowanego. Dobrą instrukcję, jak postępować, można znaleźć na Lifehacker w artykule Jak zmienić przypisanie przycisków sprzętowych Androida.
Jeśli jednak, tak jak ja, nie chcecie z jakiegoś powodu kpić ze swojego urządzenia, są inne sposoby na rozwiązanie naszego problemu.
Jak podłączyć selfie stick do HTC?
Masz szczęście - dla wygody swoich użytkowników producent ten przewidział możliwość częściowej rekonfiguracji niektórych przycisków w większości swoich smartfonów (choć nie we wszystkich)
- Uruchom aplikację Aparat.
- Aby wyświetlić ustawienia kamery, stuknij .
- Dalej => Ustawienia ogólne => Ustawienia klawiszy głośności.
- Zmień ustawienia klawiszy głośności w zależności od tego, jak zachowuje się selfie stick, gdy aktywna jest aplikacja Aparat.
- Ciesz się kreatywnymi selfies!
Jestem pewien, że HTC nie jest jedynym producentem, który pozwala ustawić spust migawki na naciśnięcie klawisza głośności. Ale co zrobić, jeśli ta opcja nie jest dostępna?
Jak podłączyć selfie stick do SAMSUNGa?
UPD: Ta druga metoda działa również w przypadku większości innych modeli, które nie mają wbudowanej funkcji zmiany przypisania przycisków - Lenovo, Sony, LG, Fly, Prestigio i wielu niejasnych chińskich modeli.
Samsung nie działa z selfie stick? Nie ma możliwości zmiany konfiguracji funkcji przycisku głośności w ustawieniach aparatu? Nie chcesz otworzyć praw roota, aby nie stracić gwarancji producenta?
Nie ma problemu. Wystarczy, że przestaniesz korzystać ze standardowej aplikacji Aparat. Przynajmniej podczas korzystania z selfie stick.
Przyjrzałem się kilku przykładom alternatywnych rozwiązań.
Kamera FV-5.
Ta aplikacja ma ogromną liczbę ustawień. Dzięki niemu Twój aparat w smartfonie może zamienić się w lustrzankę cyfrową.
Przy wszystkich swoich zaletach, interesuje nas tylko jedna z nich.
Naciśnij kółko ustawień, wybierz blok "Ustawienia ogólne" i znajdź "Funkcje klawiszy głośności". Zaznacz opcję, którą chcesz i gotowe! Jeśli to konieczne, możesz zaznaczyć pole "Odwróć klawisze głośności".
Udało się! Twój selfie stick współpracuje teraz z Samsungiem.
Z wad aplikacji, choć należy zauważyć, że darmowa wersja poważnie ogranicza funkcjonalność. Tak, możesz używać klawiszy głośności w darmowej wersji, ale istnieje ograniczenie maksymalnego rozmiaru zdjęcia. To właśnie skłoniło mnie do szukania innych rozwiązań.
Aparat SelfiShop
Najprostsza minimalistyczna aplikacja. Wygląda na to, że został napisany ręcznie. Jedyną mocną stroną jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca na karcie pamięci. Świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie planują rezygnować z regularnego korzystania z aplikacji Aparat we wszystkich innych sytuacjach poza robieniem selfies z różdżką. Jak widać, domyślne ustawienia sprawiają, że wszystkie dostępne przyciski działają jako spust migawki.
Nie jest jednak dla mnie jasne, dlaczego wizjer tak bardzo obniża jakość obrazu.
Ostrość jest ustawiona prawidłowo.
Cellfie
Jest to również bardzo minimalistyczna aplikacja, ale o wiele bardziej przyjemna dla oka. Wszystkie najważniejsze funkcje znajdują się na ekranie - przełączanie między aparatami, lampa błyskowa, timer, tryb wideo/zdjęcia, miniatura ostatniego wykonanego zdjęcia (przełączanie do Galerii), a pod kółkiem znajduje się skrót do menu ustawień Bluetooth.
Wszystkie modele selfie stick, które wypróbowałem, zaprzyjaźniły się z tą aplikacją. Moim zdaniem, The Cellfie jest najsprytniejszym rozwiązaniem, które całkowicie zamyka problem. I wystarczająco dobry, aby zastąpić zwykłą aplikację Aparat z mnóstwem niepotrzebnych ustawień.
Bluetooth stick nie łączy się z telefonem.
Oto kolejny problem, który może się pojawić przy próbie współpracy tych dwóch gadżetów. Monopod Bluetooth nie chce sparować się z Twoim telefonem.
Po pierwsze, sprawdź, czy selfie stick jest naładowany i czy lampka na nim świeci/mruga po włączeniu. Sprawdź, czy monopod widzi inne telefony, czy problem dotyczy tylko Twojego. Upewnij się, że wszystkie urządzenia kiedykolwiek sparowane z tym monopodem są poza zasięgiem (nie bliżej niż 10m) lub parowanie zostało przerwane.
Następnie wyczyść listę sparowanych urządzeń z telefonu, włącz monopod i wyszukaj ponownie. Po udanym sparowaniu zmień nazwę selfie stick w telefonie, aby ułatwić jego rozpoznanie następnym razem.
Telefon nie reaguje po podłączeniu kijka do selfie z przewodem
W innych przypadkach może się okazać, że podłączasz kabel monopodu do wejścia audio w smartfonie, a telefon albo w ogóle nie odpowiada, albo wyświetla komunikat "to akcesorium nie jest obsługiwane". Jest to szczególny problem w przypadku smartfonów Sony.
Problemem jest tutaj gniazdo wejścia audio w smartfonie, które tak naprawdę przeznaczone jest dla zestawu słuchawkowego - słuchawki + mikrofon. Aby taki system działał, potrzebne są 4 piny na wtyku, a nie 3 (jak w przypadku zwykłych słuchawek). Chociaż tanie selfie sticki wykorzystują tanie (3-pinowe) wtyczki, większość telefonów jest z nimi kompatybilna.
Jednak masz "szczęście" i Twój telefon nie jest jednym z nich. Cóż, nie ma się czym martwić. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić adapter z 3 pin żeńskiego na 4 pin męski. Np. ten: http://www.audiomania.ru/cable_minijack_minijack/fiio/minijack-minijack_fiio_lu1.html#19382.
Inteligentni sąsiedzi twierdzą jednak, że z telefonami Sony sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Twórcy w swoich urządzeniach postanowili zamienić miejscami 2 przewody w gnieździe - po to, by kupować tylko swoje słuchawki. Potrzebna jest więc ta sama przejściówka (wtyczka 4-pinowa na gniazdo 3-pinowe), ale z inną kolejnością pinów. Myślę, że Google może pomóc Ci w znalezieniu takiego.
Odpowiednio, jeśli twój monopod nadal ma 4-pinową wtyczkę, może to być po prostu ta sama kolejność pinów. W takim przypadku sprawdź, czy selfie stick działa z telefonami innych marek. Czy drążek jest w porządku z innymi smartfonami? Wtedy trzeba kupić przejściówkę z 4 pin na 4 pin minijack z inną kolejnością pinów.
***
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zsynchronizować selfie stick ze smartfonem z Androidem.
Czy napotkaliście jakieś problemy podczas podłączania selfie stick do smartfona z Androidem? Jakie rozwiązania znalazłeś? Czy natknęliście się na jakieś bardziej udane aplikacje?
UPD: Jeśli po przeczytaniu tego artykułu i więcej wskazówek w komentarzach, po konsultacji z przyjaciółmi i ekspertów, po przeszukiwaniu Google i Yandex nie udało się uzyskać telefon do reagowania prawidłowo (lub przynajmniej jakoś) po naciśnięciu przycisku monopod, przygotowaliśmy opis alternatywnych sposobów, aby zrobić selfies bez dotykania ekranu lub przycisków.
Co więc należy zrobić, jeśli Twój selfie stick nie działa?
***
Czy te wskazówki pomogły? Polub poniższy przycisk lub opublikuj go ponownie na swoich portalach społecznościowych ))) To najlepsza zachęta do robienia nowych testów i pisania nowych recenzji!
Zapisz się, aby nie przegapić najnowszych wiadomości + wskazówek!
Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz tekst i naciśnij Ctrl+Enter.